Itse asiassa Jeesus siirtyi ilmojen tietä ja vetten päällä 🙂
Jeesus ilmestyi suljettujen ovien taakse ja itse päättää missä ja miten Hän ilmestyy ja liikkuu. Voidaanhan Jeesuksen liikkumista ilmojen tiellä nimittää lentämiseksikin, ei siinä. Mutta kaikessa mitä Jeesus teki oli tarkoitus, Hän ei keskittynyt taikatemppujen tekemiseen ihmisten huomion saamiseksi, vaan on nöyrä palvelija (mikä on ihmeellistä) ja haluaa auttaa ihmisiä, ei saada huomiota itselleen.
Käytännön hyöty – ei sensaatio
Jeesus ei etsi sensaatiota. Jeesus etsii ihmisen sydäntä. Tänä päivänä on pelastuksen päivä ja tänä päivänä on hyvä hetki antaa oma sydämensä Jeesuksen omaksi. Se on parasta mitä ihminen voi tehdä.
Katsotaan vielä muutama kohta, jossa Jeesus osoitti, että Hänellä on valta yli kaikkien luonnonvoimien.
Ilmojen tietä siirtyminen
8 vaan, kun Pyhä Henki tulee teihin, niin te saatte voiman, ja te tulette olemaan minun todistajani sekä Jerusalemissa että koko Juudeassa ja Samariassa ja aina maan ääriin saakka”.
9 Kun hän oli tämän sanonut, kohotettiin hänet ylös heidän nähtensä, ja pilvi vei hänet pois heidän näkyvistään.
10 Ja kun he katselivat taivaalle hänen mennessään, niin katso, heidän tykönänsä seisoi kaksi miestä valkeissa vaatteissa;
11 ja nämä sanoivat: ”Galilean miehet, mitä te seisotte ja katsotte taivaalle? Tämä Jeesus, joka otettiin teiltä ylös taivaaseen, on tuleva samalla tavalla, kuin te näitte hänen taivaaseen menevän.”
Apt.1:8-11
Ilmojen tietä kulkeminen – Jeesuksen paluu
Silloin nähdään Ihmisen Pojan tulevan pilven päällä suuressa voimassaan ja kirkkaudessaan
Luuk.21:27
Vetten päällä kulkeminen
18 Tuuli puhalsi ankarasti, ja järvellä kävivät vaahtopäiset aallot.
19 Kun he olivat soutaneet kahdenkymmenenviiden tai kolmenkymmenen stadionmitan* verran, he näkivät Jeesuksen kävelevän järven aalloilla ja lähestyvän venettä. He pelästyivät. [Ks. selitystä Matt. 14:24.]
20 Mutta Jeesus sanoi: ”Minä tässä olen, älkää pelätkö.”
Joh.6:18-20
Jeesus ilmestyy suljettujen ovien sisällä opetuslapsille
Samana päivänä, viikon ensimmäisenä, myöhään illalla, kun opetuslapset olivat koolla lukittujen ovien takana, juutalaisten pelosta, tuli Jeesus ja seisoi heidän keskellään ja sanoi heille: ”Rauha teille!”
Joh.20:19
Vastaaja: Olli-Pekka Jalovaara