Anteeksiantaminen ei tarkoita sitä, että hyväksyy toisen teot eikä sitä, että jatkossa on velvoitettu viettämään aikaa toisen kanssa.
2. Tim. 2:22
Pakene nuoruuden himoja, harrasta vanhurskautta, uskoa, rakkautta, rauhaa niiden kanssa, jotka huutavat avuksensa Herraa puhtaasta sydämestä.
Omasta suhtautumisestani: Joskus olen tehnyt kylmän päätöksen, että en ole kontaktissa tiettyyn henkilöön. Jos tämä henkilö ottaa yhteyttä, katson erikseen voinko auttaa, mutta ajan käytön ja kontaktin pidon suhteen peruslinjaus. Voi olla joku henkilö, jonka tiedän valehdelleen, mutta silti saatan auttaa jossain asiassa. Armollisuutta mutta myös sitä ettei rohkaise toista hyväksikäyttämään toisia.
2.Tim.1:8 …sen mukaan kuin Jumala antaa voimaa
Kaikenkaikkiaan en halua antaa toisten päästä ihon alle. Toisen tekemät vääryydet ei saa päästä vaikuttamaan Jumala suhteeseen eikä fiilikseen.
Vastaaja: Olli-Pekka
