Hyvin moni meistä haluaa ajatella olevansa hyvä ihminen ja vähintään toivoa niin. Jos olisi niin hyvä ihminen ettei Jumala saisi minua kiinni mistään vaikka kuinka tarkalla seulalla tuomitsisi, niin olisko tässä mitään hätää. Ehkä jopa joinakin hetkinä voisin valittaa sitä kuinka huonosti Jumala on hoitanut maailman asiat. Kulissit kuntoon! Kaikki näyttää hyvältä kunhan tarpeeksi kaukaa tarkastelee.
Jumala näkee kuitenkin ihmisen sisimmän. Hänelle merkitsee ihmisen sisimmän tila, mitä on sydämessä. Hän ei luonut maailmaa siksi, että siellä olisi mitään pahaa. Olisihan se mukava jos ihminen olisi hyvä. Monta oppia ihmisen hyvyydestä on perustettu. Kaikki. ne kaatuvat kun ne tulevat Jumalan tarkastelun alle. Valoon, joka paljastaa kaiken. Ja tämä valo on Jumalan sana. Se mittaa mikä on ihmisen oikea tila Jumalan edessä: Oletkko hyvä Jumalan silmissä, vai et. Voimme mitata omaa hyvyyttämme, muutamalla kysymyksellä.
- Oletko koskaan varastanut?
2 Moos. 20:15 Älä varasta.
2 Moos. 20:17 Älä himoitse lähimmäisesi huonetta. - Oletko valehdellut?
2 Moos. 20:16 Älä sano väärää todistusta lähimmäisestäsi - Oletko koskaan vihannut toista?
Raamattu sanoo, ”Jokainen, joka vihaa veljeään, on murhaaja,” (1.Joh.3:15) - Jeesus sanoo: ”jokainen, joka katsoo naista himoiten häntä, on jo sydämessään tehnyt huorin hänen kanssansa.” (Matt.5:28 ) Oletko siis syyllistynyt huorintekoon?
2 Moos. 20:14 Älä tee huorin. - Oletko maininnut Jumalan nimen turhaan esim. kirotessa?
Raamattu sanoo ”Herra ei jätä rankaisematta sitä, joka hänen nimensä turhaan lausuu.” (5:moos.5:11) - Oletko jättänyt jonkun hyvän teot tekemättä?
Raamattu sanoo Jumalan sanovan viimeisellä tuomiolla ”Totisesti minä sanon teille: kaiken, minkä olette jättäneet tekemättä yhdelle näistä vähimmistä, sen te olette jättäneet tekemättä minulle” (Matt.25:45)
Monet huomaavat äkkiä olevansa varkaita, valehtelijoita, pettureita, jopa murhamiehiä kaiken muun ohessa kun mittatikuksi otetaan Jumalan standardi. Ihmisten edessä voi itseään nimittää hyväksi, mutta toisin on Jumalan edessä. Siellä ei auta kulissit, eikä mielipiteet. Raamatussa on tälle kaikella sattuva nimikin: Ulkokultaisuus. Ihmisten edessä kulissi pitää, kunhan he eivät pääse kurkistamaan ihmisen sisäiseen maailmaan. Jeesusta ei aikansa ulospäin hyvältä näyttäneet ihmiset pettäneet. Jeesusta ei kiinnosta ulkokuori, vaan mitä ihminen pitää sisällään. Ulkokuori voidaan sitten aikanaan hoitaa kuntoon jos sisin on kunnossa.
Matt. 7:15 ”Varokaa vääriä profeettoja. He tulevat luoksenne lampaiden vaatteissa, mutta sisältä he ovat raatelevia susia.
Matt. 23:26 Sinä sokea fariseus, puhdista malja ensin sisältä, muuten sitä ei saada ulkopuoleltakaan puhtaaksi!
Matt. 23:27 ”Voi teitä, lainopettajat ja fariseukset! Te teeskentelijät! Te olette kuin kalkilla valkaistut haudat. Ulkopuolelta ne kyllä ovat kauniita mutta sisältä täynnä kuolleiden luita ja kaikkea saastaa
Kaiken ongelma on, että meidät tuomitaan Jumalan standardeilla, Jumalan lain mukaan. Se on ennalta annettu, jotta ymmärtäisimme tilanteemme. On hyvä tunnustaa koko paketti. Tunnustaa Jumalalle kaikki. Se on mahdollista koska nyt meillä on tarjolla kaikesta armahdus. Jeesus kantoi syntimme Golgatan ristillä. Hän otti kaikki rikkeemme omille hartioilleen, jotta me saisimme puhtauden Hänessä. Nyt on mahdollista saada kaikki synnit ja rikkeet anteeksi, koska Jeesus on ne jo sovittanut. Ei tarvitse olla hyvä ihminen, ei tarvitse näytellä hyvää ihmistä.
Syntien tunnustaminen > niistä pois kääntyminen > anteeksipyytäminen Jeesukselta > anteeksiannon vastaanottaminen > Jumalan puhtaaksi lapseksi tuleminen
Tässä on tie ja sen nimi on yksinkertaisesti Jeesus.








17 Siis, jos joku on Kristuksessa, niin hän on uusi luomus; se, mikä on vanhaa, on kadonnut, katso, uusi on sijaan tullut.
18 Mutta kaikki on Jumalasta, joka on sovittanut meidät itsensä kanssa Kristuksen kautta ja antanut meille sovituksen viran.
19 Sillä Jumala oli Kristuksessa ja sovitti maailman itsensä kanssa eikä lukenut heille heidän rikkomuksiaan, ja hän uskoi meille sovituksen sanan.
20 Kristuksen puolesta me siis olemme lähettiläinä, ja Jumala kehoittaa meidän kauttamme. Me pyydämme Kristuksen puolesta: antakaa sovittaa itsenne Jumalan kanssa.
21 Sen, joka ei synnistä tiennyt, hän meidän tähtemme teki synniksi, että me hänessä tulisimme Jumalan vanhurskaudeksi.
2.Kor.5:17-21
Rukoile
Herra tunnustan kaikki syntini.
Anna ne anteeksi.
Tule Jeesus elämäni Vapahtajaksi ja Pelastajaksi.
Kiitos, että otit kaikki minun ongelmani kantaaksesi.
Anna minun seurata sinua Jeesus Kristus.
Amen.